به مناسبت تولد استاد شجریان و آرزوی سلامتی برای ایشان ،تمامی محصولات این شرکت از 1 الی 7 مهر ماه با 10% تخفیف به فروش میرسد.

مقایسه سازه های بتنی و فولادی

ایمنی

بتن: طبق اظهارات اخیر توسط گروه  Ground Zero Developer Larry  راجع به اندازه گیری های ایمنی در مرکز تجارت جهانی (WTC)، ساختمان ها همان چیزی را بیان میکنند که صنعت بتن در طول سالیان متمادی اظهار داشته است. یعنی: بتن، مطمئن تر است. برای محافظت در برابر آتش سوزی یا حملات تروریستی هسته ساختمان (که در آن آسانسور، پله ها، و سیستم های قدرت قرار دارد) از بتنی به ضخامت 2 فوت روکش یافته است.

بتن به اقدامات اضافی ضد آتش برای مواجهه با آتش سوزی نیاز ندارد، و در مقابل بلایای طبیعی و ساخته دست انسان مقاومت خوبی را از خود نشان میدهد. به دلیل سنگینی ذاتی بتن، جرمف و قترت، ساختمان هایی که از بتن آرمه درجا ساخته شده می تواند در برابر باد با قدرت بیش از 200 مایل در ساعت مقاومت کند و زیر فشار آوار عملکرد خوبی را نشان میدهد.

با طراحی مناسب، فنی و مهندسی و ساخت و ساز، ساختارهای به ظاهر سفت و سخت ساخته شده با بتن می تواند افزایش انعطاف پذیری را در مناطق مستعد به فعالیت لرزه ای نشان دهد. یا این حال، با توجه به               Skokie,IL,-based Portland Cement Association (PCA)

 عملکرد هر ساختمان در طول یک زلزله تا حد زیادی تابعی از طراحی میباشد تا تابعی از مواد مورد استفاده در ساخت و ساز.

 

فولاد: در حالی که گزارش اخیر صادر شده توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری، علت کاهش تمامیت ساختاری فولاد در سقوط برج  (WTC) را آتش سوزی سوخت جت اعلام میکند، کارشناسان اذعان دارند که فولاد با قرار گرفتن در معرض دماهای بسیار بالا حالت خمیری پیدا میکند. با این حال، با اضافه کردن مواد منفعل حفاظت از آتش، مانند اسپری ضدآتش، سازه های فولادی می توانند درجه حرارت بیشتری را تحمل کنند  بنابراین، سازه از ایمنی زیادی برخوردار خواهد بود.

حوادث 9/11 را اساس نظرات خود را در مورد عملکرد فولاد، قرار ندهید. در اکتبر 2003 مقاله سازه های فولاد مدرن (Blast Resistant Desing with Strutural Stell,)  نوشته ی Farid Alfawakiri , Anatol Longinow   حمله WTC در سال 1990 را یادآوری کرد. این مقاله نشان می دهد که افزونگی ذاتی قاب های ولادی مانع از فروپاشی سازه ها شد. ما شاهد تعداد زیادی از سازه ها هستیم که با توجه به فروپاشی تصاعدی، برای شرایط انفجار بنا شده اند که در فولاد به صورت بسیار موثر و اقتصادی طراحی شده اند و این نظر John P.، معاون رئیس جمهور، از موسسه آمریکایی سازه های فولادی، شیکاگو میباشد و قدرت فولاد و چکش خواری، همراه با مهندسی و طراحی جامدات، آن را به انتخابی مطمئن در مناطق لرزه ای تبدیل کرده است. اسکلت بندی فولادی تحت باد با شدت بالا به علت خاصیت چکش خواری عملکرد خوبی را از خود نشان میدهد. که این به این معناست که فولاد این قابلیت را دارد بدون شکستن خم.

قیمت

بتن: این درست است که، قیمت مصاحل ساختمانی مشخص است. هر چند هزینه های بتن مخلوط آماده نسبتا پایدار باقی می ماند و بر طبق نظریه  ED Alsamsam، مدیر ساختمان ها و سازه های خاص PCA، فراوانی در فولاد تا به حال اثر بسیار کمی بر پروژه های ساختمان های بتنی داشته است. او اضافه میکند با وجود نوسانات و افزایش قابل توجهی در قیمت مصالح ساختمانی دیگر، قیمت بتن بسیار پایدار باقی مانده است.

در حالی که ساخت و ساز بتن درجا در نهایت می تاند مدل گرانتر باشد، ولی بازیابی سرمایه می تواند دیفرانسیل هزینه را کاهش دهد. با توجه بهGerosa:  شرکت های بیمه از منافع بتن درجای تقویت شده اطلاع دارند، مزایایی که در بالا ذکر شده ایمنی و تمامیت ساختاری را افزایش میدهد و در مقابل هم باعث کاهش مسئولیت های مربوط به خودشان میشود. شرکت های بیمه همچنین گزارش داده اند که صاحبان و توسعه دهندگان کلاس، اداره قابهای بتنی تقویت شده درجا با هسته بتن و پله های خروجی گسترده سالانه نزدیک به 25 درصد در هزینه های بیمه اموال صرفه جویی خواهند کرد.

فولاد: خبر بزرگ در حال توسعه بودن قیمت فولاد است. و در حالی که سازه فولادی از نوامبر سال 2003 چیزی حدود 50 درصد تمام فولادی را که در ساخت به کار رفته است را نشان میدهند. اگر بر هزینه های پروژه در سال گذشته نگاه کنیم، ما خواهیم دید که هزینه های پروژه به علت افزایش قیمت تمام مصالح ساخت و ساز تا حدود 10 درصد افزایش یافته است. افزایش در هزینه سیستم اسکلت بندی ساختاری کمتر از 2 درصد از 10 درصد افزایش هزینه را در پروژه نشان میدهد.

Cross میگوید: بر خلاف آنچه که برخی از کارشناسان بتن می گویند، اگر شما فکر کرده اید که شما با امید بیستن به بتن تقویت شده از افزایش قیمت فولاد فار خواهید کرد، دوباره و بیشتر فکر کنید. او اضافه میکند: هزینه های سیستم اسکلت بندی بتن هم ارز با هزینه های سیستم برای فولاد افزایش قیمت داشته است برای اطلاع دقیق از اینکه کدام ماده مقرون به صرفه تر است، تجزیه و تحلیل قیمت های اسکلت بندی فولاد و بتن را بر طبقه اصل پروژه به پروژه قرار داده ایم. به یاد داشته باشید، با توجه به گفته ی ویلیامز، سال 2004 سال خوبی برای هیچ یک از مصالح ساختمان نبوده است.

دسترسی به مصالح

بتن: همانطور که به تازگی به عنوان سقوط در سال 2004، بسیاری از ایالت ها گزارش کمبود سیمان را میدادند، عنصرهای اولیه مورد نیاز و الزامی در بتن مورد استفاده قرار گرفت. طوفان در فلوریدا و سطوح غیر معمول از فعالیت های ساخت و ساز در فصل زمستان منجر به تقاضا بیشتر و عرضه کمتر شد. با توجه به PCA، عوامل دیگری که به کوتاه شدن عرضه کمک میکند نرخ حمل و نقل و در دسترس بودن تعداد محدود از کشتی های حمل و نقل میباشد. با وارد شدن سیمان مکمل منابع داخلی، بالا رفتن سرسام آور نرخ حمل و نقل و محدودیت در حمل و نقل موجب هزینه های بالاتر و غیرقابل اعتماد شدن عرضه شده است.

با وجود کمبود منابع سیمان در برخی از مناطق ایالات متحده، بزرگترین اثرات بر کوچکترین شرکت ها و سازنده گان و پیمان کاران وارد شده است.

طبقه گفته Alsamsam توسعه دهندگان از ساختمان های اسکلت بتن در هر بخش ساختمان استفاده میکننند، و بر روی بتن برای قیمت گذاری و در دسترس بودن منطقه ای پایدار حساب میکنند. شرکت های سیمان به سرعت در حال گسترش است، و ظرفیت های داخلی انتطار میرفت تا سال 2008 افزایش یابد.

فولاد: اخیرا دسترسی به فولاد موضوع اکثر گفت و گوها بوده است، که بر روری فعالیت های ساخت و ساز همیشه در حال گسترش، در کشورهای آسیایی مانند چین اثر گذاشته است. با این حال، کارشناسان صنعت فولاد مشتاق برای برطرف کردن این قضیه هستند که به اندازه کافی فولاد موجود نمیباشد و به سادگی پیدا نمیشود. در طول سال گذشته، برداشت های اشتباه بسیاری در مورد دسترسی به مصالح وجود داشته است. به گفته Gross هیچ کمبودی وجود ندارد. صنعت سازه های فلزی ایالات متحده در هر سال ظرفیت تولید 6 مییون تن سازه ی فلزی را دارد. در سال 2004، استفاده ما حدود 4 میلیون تن بوده است، بدان معنی که بدون شک ظرفیت اخیر برای پاسخگویی به هر گونه رشد قابل پیش بینی در آینده، وجود دارد. فولاد سازه ای به آسانی قابل دسترسی میباشد.

برنامه ریزی ساختن و ساز:

بتن: ضرب المثل قدمی زمان پول است در مورد برنامه های ساخت و ساز بسیار صدق میکند.

 طبقه گفته  Gerosa ، با استفاده از بتن، ساختمان تقریبا همیه سریعتر ساخته میشود. هنگامی که با فولادهای سازه ای مقایسه میشود، گاهی اوقات دو برابر سریع می باشد. این غیر معمول نیست برای ساختمان هایی که با بتن تقویت شده ی درجا بنا شده اند در هر روز یک طبقه بر تعداد طبقات اضافه کنند. توسعه دهندگان می توانند کار را سریعتر به پایان برسانند، کسب سود، جبران سرمایه، و حرمت برای پروژه بعدی. روند ساخت و ساز معروف به چرخه 2 روز شناخته شده است. Robert A Ledwith مدیر کسب و کار مالی و بیر خزانه داری شهر نیویورک محلی توضیح می دهد: چرخه 2 روز عملیات کار بسیار فشرده است. در دوره  روزه، ما می توانیم هر 2 روز تا 2000 فوت مربع از فضای طبقه را بنا کنیم.

تکمیل سریع تر ساختمان به دلیل چرخه 2 روز، مزایای قابل توجهی را ارائه می دهد. این چیزی کاملا منحصر به فرد برای ساخت و ساز بتنی است که انها، آن را در شهر نیویورک مدیریت کردند و شهرهای شیکاگو و لس آنجلس در حال تلاش برای مطابقت با آن هستند. به عنوان دسترسی آنها به مرکز شهر از جرثقیل ساخت و ساز استفاده کردند و و تجهیزات، و نواحی اسکلت بندی کوچکتر و محدودتر شدند. طبقه گفته Alsamsam : هنگامی که کامیون مخصوص مخلوط در منطقه حاضر میشود، باید سریع داخل شوند و وسایل را انبار کنند و خیلی سریع محل را ترک کنند. هر چه سریعتر ساختمان به اتمام برسد، مالک زودتر اجازه اشغال شدن مکان را میدهد و همچنین زدوتر شروع به جمع آوری درآمد از مستاجران میکند.

فولاد: در حالی که مممکن است به نظر برسد که چرخه 2 روز بتن مزیت غیرقابل بحثی را به آن میدهد. فولاد، مزایای ساخت و ساز زیاد مربوط به خود را دارد. Cross : ما اعتقاد داریم که سیستم های اسکلت بندی سازه های فلزی را آینده نشان میدهند. ما بر این باوریم که این سیستم ها در یک برنامه ریزی سریع نتیجه بخش خواهد بود. ما همچنین بر این باوریم که کیفیت افزایش یافته است به دلیل ساخت خارج از منطقه، و این که فرصت های بهره وری در ساختمانهای خارج از منطقه ای با کاهش زمان مفید به خوبی دیده میشود.

پیشرفت در مدل سازی اطلاعات ساختمان، طراحی، جزئیات، و ساخت فولاد را یکپارچه کرده است که در یک فرآیند سریع منجر به نتیجه شده است. برنامه های طراحی و بسته CAD می توانند اطلاعات را از طریق CLS/2 پایگاه داده های خنثی مثل یک مدل 3ds به جزئیات و برنامه ساخت طبقه فروشگاه، منتقل کنند. این عینا فشرده سازی بخش فولاد برنامه زمانبندی پروژه ها با 40 یا 50 درصد است. این بهره وری موقعیت فولاد را به عنوان ماده ساختمانی قابل رشد، چه حالا و چه در آینده، افزایش میدهد.

 

امکانات طراحی

بتن: ساختمان های بتنی در همه جا شکل و فرم های زیادی را به خود میگیرند. Gerosa : به یاد داشته باشید، بتن در جست و جوی شکل و فرم، میباشد. شما می توانید از بتن هر شکلی را بسازید به همین دلیل است که گونه های متفاوتی که در پایان ساخته شده بود مشاهده میشد.

علاوه بر زیبایی شناسی منحصر به فرد که با ساخت و ساز بتن به دست آمد، این ساختمانها برخی از مزایای بسیار واقعی فضا را ارائه میدهند. Gerosaتوضیح می دهد: توسعه دهندگان دولتی و خصوصی نیز باید بدانند که استفاده از این بتن تقویت شده ی درجا در اسکلت بندی ساختمان اداری بلند به علت ارتفاع پایین تر طبقه به طبقه، فضای اجاره ای بیشتری را ثمر خواهد داشت.

با مهندسی مناسب، ساختمان بتنی نیز می تواند صفحات طبقه بی وقفه ای را ارائه دهد. به عنوان مثال تازه ترین ساختمان اداری بزرگ در شهر نیویورک را میتوان نام برد. به گفته Alsamsam : این ساختمان با استفاده از 45 فوت طول و دیدگاه های عالی از پارک بنا شده است.

فولاد: به گفته ویلیامز: فولاد دارای بالاترین نسبت مقاومت به وزن از هر مصالح ساختمانی میباشد و با استفاده از روش های جدید ساخت و ساز، ساختمان های فوادی به عنوان انتخابی مناسب برای اداره ها و توسعه دهندگان چند خانوادگی باقی می ماند. در استفاده از دال تیر، خرپا مبهوت، ساخت و ساز تیر لانه زنبوری، نسبت به آن چیزی که معمولا از ساختمان های فلزی انتظار داریم ارتفاع طبقه به طبقه پایینتری را قادر می سازد.

فولاد می تواند دهانه های بسیار طولانی در سازه ها و  جا پاهای بزرگ و باز را بدون ستون های میانی به انجام برساند. فولاد یک ماده بسیار انعطاف پذیری میباشد.

اگر شما هنوز تصمیم نگرفته اید که در کدام سمت قرار دارید، نگران نباشید. جست و جوهای شما درباره فولاد و بتن تازه شروع شده است.

 

 

 

 

 

پیشگامان پیچ پارس در یک نگاه :

واحد تولیدی پیشگامان پیچ پارس با بيش از 10 سال تجربه در زمينه طراحي، تامین ، فروش و تولید انواع پیچ و مهره در صنایع نفــت، گاز و پتروشيمي، آب و فاضلاب، ساختمان و عمران، خودرو سازی، معادن و فلزات، برق و الکترونیک فعالیت نموده و با بكارگيـــري دانش فنـي روز، هماهنگ با آخرين دستـاوردها موفق گرديـده به عنـوان یکی از تامین کنندگان مطرح ايراني شناخته شود. هچنین این شرکت در كليـه سطـوح سازمـاني خود موفق گرديده با ایجاد ارتباط با مدیران صنایع نقش بسزایی درخود کفایی میهن عزیزمان ایفا نماید. پیچ و مهره

 

مقالات تولید پیچ و مهره , استاندارد پیچ و مهره

 • اطلاعات تخصصی پیچ و مهره

  اطلاعات تخصصی در ارتباط با پیچ و مهره یکی ازعمده ترین روش های اتصال ، بخصوص اتصالات مکانیکی ، استفاده از پیچ و مهره است. واژه ((Bolt واژه ای عام است که به همه اتصال دهنده های رزوه دار مانند پیچ های دو سر رزوه بدون گل یا تمام رزوه ( ( Stud Bolt  و نیز پیچ های خودکار(Machine Screws) گفته میشود.

 • بازرسي چشمي پيچ ها و مهره ها

  بازرسي چشمي پيچ ها و مهره ها عيوب قابل تشخيص در اين روش: قسمت اول: بازرسي چشمي پيچ ها از آنجايي كه بازرسي ظاهري، ميتواند موجب كاهش ساير هزينه هاي بازرسي نظير آزمون هاي مخرب و غير مخرب شود، بنابر اين از اهميت خاصي برخوردار است. هرگاه مطابق استاندارد، پيچ يا مهره اي به دليل وجود عيوب ظاهري مردود اعلام شود، ديگر نيازي به تست هاي بعدي نمي با شد و از طرفي، تنها بازرسي ظاهري براي تاييد پيچ و مهره كفايت نمي كند. نكته قابل توجه اينكه، ابعاد و نوع برخي از عيوب ظاهري به صورت شفاف در استاندارد ها مشخص شده اند و تجربه ومهارت بازرس در اين هنگام بسيار ضروري است،در ضمن انجام تست هاي مخرب در اين موارد مي تواند كارساز باشد.همواره تعداد نمونه هاي ارسالي براي تست هاي غير مخرب مانند بازرسي چشمي، بيشتر از نمونه هاي تست مخرب است و از اين تعداد ، نمونه هاي مشكوك براي انجام ازمون هاي مكانيكي جدا، و تست مي شوند. عيوبي كه در بازرسي چشمي پيچ ها قابل تشخيص است به شرح زير مي با شد:

 • بست های رزوه دار

  این مقاله شامل ابعاد و مشخصات مربوط به بست های رزوه دار میباشد. برای کاربرد های خاص میتوان از بست های بخصوصی استفاده کرد ،از این رو میتوان انواع مختلف و بدیعی از بستهای رزوه دار را برای اغلب مواردی که مورد نیاز است بکار برد. با توجه به این امر ، طراحان بست های رزوه دار با در نظر گرفتن مسا ئل مربوط به ساخت و تولید این بست ها ،میبایست به گونه ای آنها را باید طراحی کنند که برای اغلب موارد و نیاز مندی ها کاربرد داشته باشد. در زیر توصیف خلاصه ای در مورد انواع مختلف بستهای رزوه دار  که به صورت وسیع ی در کشورهای انگلستان و آمریکا بکار گرفته میشود آورده شده است: پیچ های سرشش گوش  ، پیچ های آلن ، پیچ استوانه ، پیچ خود کار ، رول بولت ، پیچ چشمی و....  مهره های شش گوش ، مهره های باریک ، مهره های قفلی ، مهره های واشر دار ، مهره های چهار گوش ،مهره چاکدار ، مهره سر بسته ، مهره  های کاسه نمدی و .. واشر های تخت ، واشر فنری یا واشر قفلی ، واشر های چهار گوش ، واشر بشقابی و ..و انواع قلاویز ها .    

 • بست های رزوه دار

  این مقاله شامل ابعاد و مشخصات مربوط به بست های رزوه دار میباشد. برای کاربرد های خاص میتوان از بست های بخصوصی استفاده کرد ،از این رو میتوان انواع مختلف و بدیعی از بستهای رزوه دار را برای اغلب مواردی که مورد نیاز است بکار برد. با توجه به این امر ، طراحان بست های رزوه دار با در نظر گرفتن مسا ئل مربوط به ساخت و تولید این بست ها ،میبایست به گونه ای آنها را باید طراحی کنند که برای اغلب موارد و نیاز مندی ها کاربرد داشته باشد. در زیر توصیف خلاصه ای در مورد انواع مختلف بستهای رزوه دار  که به صورت وسیع ی در کشورهای انگلستان و آمریکا بکار گرفته میشود آورده شده است: پیچ های سرشش گوش  ، پیچ های آلن ، پیچ استوانه ، پیچ خود کار ، رول بولت ، پیچ چشمی و....  مهره های شش گوش ، مهره های باریک ، مهره های قفلی ، مهره های واشر دار ، مهره های چهار گوش ،مهره چاکدار ، مهره سر بسته ، مهره  های کاسه نمدی و .. واشر های تخت ، واشر فنری یا واشر قفلی ، واشر های چهار گوش ، واشر بشقابی و ..و انواع قلاویز ها .    

 • جداول اطلاعات تخصصی به همراه استانداردهای مربوطه

      جداول اطلاعات تخصصی به همراه استانداردهای مربوطه  

 • جزوه آموزشی شماره پنج: مشکلات و مسایل رایج در اتصالات پیچی

  مشکلات رایج در مورد اتصالات پیچی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:  

 • جزوه آموزشی شماره چهار: واژه نامه های پیچ و مهره و واشر

  واژه نامه های پیچ و مهره و واشر  

 • جزوه آموزشی شماره دو پیشگامان پیچ پارس

    اطلاعات تخصصی در زمینه تطابق استانداردهای ISO، EN و DIN در زمینه موارد تکنیکی، مکانیکی ، جنس مواد ساخته شده، پوشش سطوح و موارد قابل بازرسی ییچ، مهره و واشر از جمله مستندات بسیار پر طرفدار بوده است که راهگشای بسیاری از مهندسان و صنعتگران مرتبط با پیچ و مهره قرار گرفته است. لینک این جزوه جهت دانلود در ادامه درج گردیده است.

 • جزوه آموزشی شماره سه: جزوه اتصالات پیچ و مهره سازه های فولادی

  چکیده:یکی از مهم ترین اجزای سازه های فولادی که وظیفه ی انتقال نیروهای اعضا به یکدیگر و به تکیه گاه ها را بر عهده دارد، اتصالات میان  اعضا می باشد. اتصالات پیچی به دلیل سرعت بسیار بالا در اجرا و اطمینان از رفتار آن ها به گونه ی مورد انتظار و شکل صنعتی مطلوب ساخته سازه ای، از بهترین انواع اتصال در سازه های فولادی بوده که در سال های اخیر مورد توجه فراوان قرار گرفته است. اما، در روند ساخت این نوع سازه ها، با توجه به تکنولوژی تولید و ساخت در کشور ما، مواردی از عدم اجرای دست و اصولی دیده می شود. در این مقاله تلاش شده است تا با گرداوری نکات آیین نامه ای و روند تولید با توجه به فرآوری و تکنولوژی موجود، نکاتی را در طراحی، اجرا و از همه مهم تر بازرسی سازه های فولادی با اتصالاتی پیچی ارایه گردد.

 • جزوه آموزشی شماره یک پیشگامان پیچ پارس

  جزوه ای که در ادامه مطلب لینک دانلود آن قرار داده شده است، حاوی مطالب، تصاویر و نقشه های کاملی از صنعت پیچ و مهره بوده که مشتمل بر سرفصل های زیر است.  

 • راهنمای تهیه پیچ و مهره و واشر ها

    انتخاب پیچ با توجه به مقاومت مکانیکی ، مقاومت به خوردگی ، نوع کاربری ،دمای سرویس دهی ، نوع اتصال و برخی عوامل دیگر صورت میگیرد. برای پیچ هایی که از فولاد کم کربن ،بدون عملیات حرارتی و با حداقل نیروی کششی کمتر از 75000Psi   ساخته شده اند، کافی است از مهره ای استفاده شود که ابعاد آن مطابق استاندارد باشد.  درواقع کلاس مقاومتی برای چنین مهره هایی چندان اهمیت ندارد. برای پیچ های سیستم متریک بهتر است از مهره ای با کلاس مقاومتی بالاتر از پیچ و یا معادل پیچ استفاده شود.

 • سخت افزارهاي ساختمان هواپيما

  پيچ ها، مهره ها، واشر ها -پيچ هاي مهره دار:پيچ هاي مهره دار مورد استفاده در صنايع هوايي از جنس هاي فولادهاي آليا‍‍ژي، فولادهاي ضد زنگ يا مقاوم در برابر خوردگي، آلياژهاي آلومينيوم و تيتيانيوم بوده و در جاهايي به كار مي روند كه به استحكام بالايي نياز باشد و در مواردي كه به استحكام بالايي نياز نباشد بجاي پيچ هاي مهره دار مي توان پيج ها را جايگزين ساخت.پيچ هاي مهره دار به كار گرفته در صنايع هوايي ، همواره داراي علامتي بر روي سر خود مي باشند، در صورتيكه هيچ علامتي بروي سر پيچ هاي مهره دار مشاهده نشود، احتمالا اين پيچ هاي مهره دار از نوع تجاري مي باشند.اين علائم ياد شده بسته به توليد كننده آنها متفاوت مي باشد. در شكل زير مي توانيد نمونه هايي از سرهاي پيچ هاي مهره دار با علائم مختلف را مشاهده نماييد.

 • سخت افزارهاي ساختمان هواپيما

  پيچ ها، مهره ها، واشر ها -پيچ هاي مهره دار:پيچ هاي مهره دار مورد استفاده در صنايع هوايي از جنس هاي فولادهاي آليا‍‍ژي، فولادهاي ضد زنگ يا مقاوم در برابر خوردگي، آلياژهاي آلومينيوم و تيتيانيوم بوده و در جاهايي به كار مي روند كه به استحكام بالايي نياز باشد و در مواردي كه به استحكام بالايي نياز نباشد بجاي پيچ هاي مهره دار مي توان پيج ها را جايگزين ساخت.پيچ هاي مهره دار به كار گرفته در صنايع هوايي ، همواره داراي علامتي بر روي سر خود مي باشند، در صورتيكه هيچ علامتي بروي سر پيچ هاي مهره دار مشاهده نشود، احتمالا اين پيچ هاي مهره دار از نوع تجاري مي باشند.اين علائم ياد شده بسته به توليد كننده آنها متفاوت مي باشد. در شكل زير مي توانيد نمونه هايي از سرهاي پيچ هاي مهره دار با علائم مختلف را مشاهده نماييد. پيچ هاي مهره دار NAS داراي استحكام تسليم بالايي بوده و با سر فنجاني شكل خود مشخص مي شوند. پيچ هاي مهره دار با تلرانس بسته، با دقت بيشتري نسبت به پيچ هاي مهره دار همه كاره ، ماشينكاري شده و در مواردي به كار مي روند كه نياز به انطباق خيلي سفتي باشد. پيچ هاي مهره دار با تلرانس ميتوانند از هر دو نوع استاندارد AN يا NAS بوده و معمولا داراي سري با علامتي مثلثي شكل برجسته يا تورفته مي باشند.پيچ هاي مهره دار با استاندارد به كار رفته شده در ساختمان هواپيماها، پيچ هايي با استاندارد AN3 تا AN20 مي باشند. طول پيچ بايستي به انداره اي باشد كه اطمينان حاصل شود بيشتر از يك رزوه در سوراخ پيچ قرار نخواهد گرفت. اين طول، طول گير(grip length) پيچ مهره دار نام داشته و از بخش غير رزوه سر پيچ تا ابتداي قسمت رزوه شده اندازه گرفته مي شود. طول گير بايستي كمي بزرگتر از ضخامت ماده اي كه بايستي پيچ را در آن بكاربست باشد.مهره ها: مهره هاي هواپيما ها معمولا داراي علائم معرفي نمي باشند ولي داراي جنسي مشابه با پيچ هاي مهره دار هستند. بخاطر گستره زياد ارتعاشات ايجاد شده در اسكلت هواپيما و موتورشان، مهره ها مي بايست قدري شبيه وسايل قفل كننده باشند تا بتوانند آنها را در جاي خود نگه دارند. از روش هاي معمول براي ايجاد حالت قفل كنندگي استفاده از پين هاي برشي در مهره هاي چاكدار، استفاده از اينسرت هاي فيبري، واشرهاي قفل كن و سيم هاي ايمن مي باشند. مهره هاي چاكدار (با استاندارد AN 310) همراه با پيچ هايي بكار مي روند كه تحت بارهاي كششي قرار مي گيرند. مهره هاي برشي ريختگي چاكدار ( با استاندارد AN 320) تنها براي مواردي كه تنها تنش هاي...

 • قسمت دوم:بازرسي ظاهري مهره ها

  از آنجايي كه بازرسي ظاهري، ميتواند موجب كاهش ساير هزينه هاي بازرسي نظير آزمون هاي مخرب و غير مخرب شود، بنابر اين از اهميت خاصي برخوردار است. هرگاه مطابق استاندارد، پيچ يا مهره اي به دليل وجود عيوب ظاهري مردود اعلام شود، ديگر نيازي به تست هاي بعدي نيست و از طرفي، تنها بازرسي ظاهري(Visually) براي تاييد پيچ و مهره كفايت نمي كند. نكته قابل توجه اينكه، ابعاد و نوع برخي از عيوب ظاهري به صورت شفاف در استانداردها مشخص شده اند و تجربه و مهارت بازرس در اين هنگام بسيار ضروري است، در ضمن انجام تست هاي مخرب در اين موارد مي تواند كارساز باشد.همواره تعداد نمونه هاي ارسالي براي تست هاي غير مخرب مانند بازرسي چشمي، بيشتر از نمونه هاي تست مخرب است و از اين تعداد ، نمونه هاي مشكوك براي انجام ازمون هاي مكانيكي جدا، و تست مي شوند. عيوبي كه در بازرسي چشمي مهره ها قابل تشخيص است به شرح زير مي با شد:1- ترك ها2- شكاف ها3- درزها4- چين خوردگي يا پليسه5- حفره ها6- نشان ابزار 7- آسيب ديدگي ها 1- ترك هاترك نوعي گسيختگي است كه در طول مرز دانه ها يا از ميان آنها عبور نموده و يا در پي ناخالصي ها حركت مي كند. ترك ها اغلب بر اثر تنش بيش از حد، در حين پرس گرم يا ديكر عمليات شكل دهي و يا در خلال عمليات حرارتي به وجو آمده و يا اصلا در مواد اوليه وجود دارند.1-1 ترك هاي آبدهي:ترك هاي آبدهي اغلب داراي طول زياد، شكاف غير منظم، و كج و معوجي بوده كه ممكن است بر هر سطحي از مهره پديدار شوند. در هر شرايطي، وجود اين نوع ترك باعث رد نمونه خواهد شد. 1-2ترك هاي پرس گرمترك هاي پرس گرم يا ترك هاي ناخالصي، بر روي سطوح بالايي و پاييني مهره ايجاد مي شوند. در ضمن ممكن است بين سطح بالايي و ضلع كناري مهره نيز پديد آيند.ترك هاي ناخالصي به طور ذاتي در مواد اوليه موجود بوده و ناشي از عمليات توليد نمي باشد. ترك هاي موجود بر سطوح بالايي و زيرين مجاز هستند به شرطي كه: الف) بيش از دو ترك بر تمام سطح تحمل كننده بارعبور نكرده و عمقيبيش از 0/05 قطر اسمي رزوه نداشته باشد (در مورد مهره هاي فلنجي، وجود ترك در محدوده ميان سطح تحمل كننده بار و كناره هاي مهره مجاز نمي باشد)ب) ترك در سطح رزوه شده از حد اولين رزوه كامل (گام) به سمت رزوه هاي بعدي عبور نكرده باشد، و ج) ميزان پيشروي ترك در سطح اولين رزوه كامل، بيش از نصف ارتفاع رزوه نباشد. 1-3ترك در قسمت قفل كننده مهره نوع All metal prevailing torqueاين نوع ترك، ممكن است بر سطح خارجي قسمت قفل كننده...

 • مراحل اساسی طراحی اتصالات پیچی

  قطعات پیچی تقریباً در تمام ماشین آلات بکار میروند، بنابراین طراحی مهندسی اتصالات پیچی، یکی از مهم ترین زمینه های مهندسی و فن آوری محسوب میشود ، زیرا قابلیت اطمینان ماشین آلات وابسته به آن خواهد بود. پیچ یکی از استانداردترین قطعات صنعتی است ، زیرا یکی از پراستفاده ترین آنها میباشد، به همین دلیل جدولهای متعددی از پیچها ، مهره ها و واشر ها ، طبق استانداردهای مختلف نظیر JIS,ISO تهیه شده است و می توان اینگونه قطعات را مطابق با نیاز طراحی و بر اساس ابعاد ،فرم و کلاس استحکامی از روی این جدولها انتخاب نمود، انتخاب یک پیچ یا مهره با استفاده از اینگونه جدولها کار آسانی است.

 • معني پيچ در زبان هاي مختلف

  انگليسي   screw                                                     گالاسيان      parafuso اسپانيا       bout                                                       آلمان               bolzen آلباني      bulon                                                        اندونزي               baut بوسني zavrtanj                                                     ايتاليا              bullone                                    كاتالان       cargol                                                     جاوانس      samberan كروتيان       vijak                                                      لاتين              fulmine فرانسه   boulon                                                     تركي                civata روماني     surub                                                     نروژ                    bolt لهستان    sruba                                                     پرتغال         parafuso اسلواكي skrutka                                                 اسلواني               bolt سومالي      bool                                                   ويتنام            bu-long چك  sroub

 • معني پيچ در زبان هاي مختلف

  انگليسي   screw                                                     گالاسيان      parafuso اسپانيا       bout                                                       آلمان               bolzen آلباني      bulon                                                        اندونزي               baut بوسني zavrtanj                                                     ايتاليا                 bullone                                    كاتالان       cargol                                                     جاوانس      samberan كروتيان       vijak                                                      لاتين              fulmine فرانسه   boulon                                                     تركي                civata روماني     surub                                                     نروژ                    bolt لهستان    sruba                                                     پرتغال         parafuso اسلواكي skrutka                                                 اسلواني               bolt سومالي      bool                                                   ويتنام            bu-long چك  sroub

 • مقایسه سازه های بتنی و فولادی

  قبل از مهندسی مدرن و توانایی دستکاری بتن و فولاد، جهان معماری را چوب، ادوبی، کاهگل، و خانه های غار شامل میشد. ما راه طولانی را آمده ایم. شهرهای امروزی نشان میدهند که آسمان ها توسط ساختمان های بلند و آسمان خراش نقطه گذاری شده اند. حتی راهنمایان تور معماری گاها به خاطر بلندی زیاد ساختمان دچار درد گردن میشوند. بنابراین، در جهان توسعه یافته امروز کدام ماده در درجه ی بالاتری قرار دارد – بتن یا فولاد؟ هر دو مزایای متعددی را ارائه میدهند.

 • مقدمه ای برعملیات حرارتی فولادها

     اهداف عملیات حرارتی فولادها فولادها در موارد کمی فقط از طریق ریخته گری یا توسط تغییر شکل گرم و یا سرد به ریز ساختار نهایی خود میرسند. فولادها اغلب تحت یک عملیات حرارتی نیز قرار میگیرند. عملیات حرارتی یکی از آخرین مراحل کاری در فرآیند تولید قطعات و ابزارها است . از این رو معمولاً محصولات نیمه آماده و قطعات آماده تحت عملیات حرارتی قرار می گیرند.

 • نيروهاي وارد بر پيچ و مهره ها

  نيروهاي اعمال شده بر پيچ ها را ميتوان در طبقه بندي زير خلاصه نمود:- نيروهاي كششي- نيروي خمشي- نيروي پيچشي- نيروي برشي- نيروهاي تركيبيبا توجه به اينكه فولاد ماده اصلي ساخت انواع پيچ و مهره ميباشد در اينجا منحني تنش- كرنش فولاد نشان داده شده است.تنش هاي ناشي از مجموعه نيرو هاي وارد بر پيچ همواره بايد كوچكتر از تنش تسليم ان بوده و مجاز نيستند حتي برابر با ان شوند .

 • واژه نامه های پیچ و مهره و واشر

  Angel controlled tighteningکنترل زاویه ای روشی است برای پیش تنیده کردن اتصال که ابتدا مهره با دست تا حد امکان محکم گردیده و سپس قسمتی از پیچ و مهره در یک راستا علامت گذاری می شود.Bearing stressفشاری است که بطور مستقیم بر سطح درگیر اتصال عمل کرده و در اثر اعمال نیرو به پیچ و مهره ایجاد میگردد.Black bolt and nutsواژه سیاه در این اصطلاح ، به معنای رواداری یا تلرانس بیشتر بوده و لزوما به معنی رنگ نهایی پیچ و مهره نمی باشد. به عبارت دیگر این اصطلاح برای اتصالات غیر دقیق بکار مرود.Boltدر مورد پیچ های رزوه داری بکار میرود که دارای گل یا سر بوده و با مهره استفاده می شود. Electroplatingهمان آبکاری است که برای جلوگیری از خوردگی و افزایش مقاومت سایشی ، فلزاتی مانند نیکل،کرم،روی یا کادمیوم بر روی پیچ ومهره می نشانند.

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت پیشگامان پیچ پارس می باشد .

طراحی وب سایت توسط