info[a]pppars.com
۰۲۱-۵۵۴۲۴۲۲۰

راهنمای تهیه پیچ ها مهره ها و واشر ها

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

راهنمای تهیه پیچ ها مهره ها و واشرها

انتخاب پیچ ها مهره ها و واشر ها بسته به عوامل مختلف است. با توجه به مقاومت مکانیکی، مقاومت به خوردگی، نوع کاربری، دمای سرویس دهی، نوع اتصال و برخی عوامل دیگر انتخاب پیچ ها مهره ها و واشر ها صورت میگیرد. برای پیچ هایی که از فولاد کم کربن، بدون عملیات حرارتی و با حداقل نیروی کششی کمتر از 75000Psi ساخته شده اند، کافی است از مهره ای استفاده شود که ابعاد آن مطابق استاندارد باشد. درواقع کلاس مقاومتی برای چنین مهره هایی چندان اهمیت ندارد. برای پیچ های سیستم متریک بهتر است از مهره ای با کلاس مقاومتی بالاتر از پیچ و یا معادل پیچ استفاده شود.

مهره هایی که دارای ابعاد بزرگتری هستند، یعنی ارتفاع و عرض کنار ( عرض آچار خور ) بیشتری دارند، نسبت به مهره هایی که با عملیات حرارتی به استحکام مکانیکی مطلوب میرسند، از نظر اقتصادی به صرفه تر هستند.

برای سفارش تولید یا خرید پیچ و مهره و واشر  استاندارد هایی به این شرح توصیه میشود:

برای بازرسی  ابعادی مهره EN 24032
برای بازرسی ابعادی پیچ  EN 24014
قسمت 1 و 2 برای آزمایش های مکانیکی و خواص آنها  EN 20898
برای پیچ ومهره و واشر های زنگ نزن  ISO 3506
برای پیچ و مهره های غیره فولادی  ISO 8839
قسمت برای تلرانس های ابعادی ISO 4759
قسمت های 1و2و3 برای عیوب سطحیISO 6157
برای پوشش و حفاظت سطحی ISO 4042
برای معیارهای پذیرش  ISO 3269

توجه :

اختلافات سطحی و زواید جزیی ناشی از آهنگری، برشکاری، پرسکاری و … معمولا نیاز به زدودن ندارد مگر اینکه کارفرما و سازنده توافق نمایند. ولی هرگونه مغایرت مانند پلیسه که ایمنی کار و یا کارایی اتصال را به خطر بیندازد، مجاز نبوده و باید برطرف شود.

هرگونه تمیز سازی و برطرف کردن اختلالات سطحی مانند زواید واقع در سطح تحمل کننده بار پیچ ها که به آسیب و لطمه به کارایی پیچ منجر شود، مجاز نمی باشد.

سطح نهایی پیچ ها باید به صورت زیر باشد:

اگر محصول تولیدی، مورد عملیات حرارتی، آبدهی و برگشت قرار نگرفته باشد، به همان صورتی خواهد بود که در فرایند تولید شکل گرفته است. ( به طور ساده و اولیه).

در صورتی که محصول تولیدی، مورد عملیات حرارتی آبدهی و برگشت قرار گرفته باشد، توسط لایه اکسید کربن سیاه رنگ ( به علت غوطه وری در روغن ) پوشانیده میشود.

در صورتی که میان سازنده و کارفرما توافق ویژه ای نباشد، برای جلوگیری از خوردگی اتمسفریک ، پیچ ها مهره ها و واشر ها ، پس از آغشته شدن به لایه نازکی از روغن، حمل و تحویل خریدار میشوند.

استانداردهای ابعادی و مکانیکی ساخت و بازرسی و نیز استانداردهای آزمایش های مخرب و غیره مخرب، بسته بندی و نشانه گذاری قبل از تولید یا تهیه پیچ و مهره باید بین کارفرما و سازنده به توافق برسد.
آزمایش های مخرب مکانیکی باید در آزمایشگاه معتبر انجام گیرد که مورد تایید سازنده و کارفرما باشد. البته سازنده مجاز است آزمایش های مربوط را در آزمایشگاه کارگاه خود انجام بدهد. به شرطی که ISO 17025  صلاحیت آزمایشگاه او مورد تایید اداره استاندارد باشد.

توصیه میشود انجام نمونه برداری و آزمایش های مکانیکی و بازرسی مربوطه، در حضور و نظارت نماینده خریدار انجام پذیرد و همچنین سازنده در پایان، گواهینامه ای صادر نماید که در آن بطور مکتوب اعلام نماید که محموله ارسالی مطابق با دستورالعمل و یا استاندارد مشخصی تولید گردیده و آزمون های الزامی را با موفقیت گذرانیده است.

پیچ هاباید به خاطر داشت که در درخواست خرید، موارد زیر بطور مشخص اعلام گردد تا از بروز هرگونه مغایرت بین آنچه که واحد طراحی مد نظر داشته و آنچه که خریداری گردیده ، جلوگیری شود:

– شماره استاندارد مکانیکی
– شماره استاندارد ابعادی
– قطر
– طول پیچ یا ارتفاع مهره یا قطر داخلی و بیرونی واشر
– نوع رزوه
– طول رزوه
– نوع سر پیچ یا نوع آچار خور
– طول گام
– نوع، ضخامت و روش اعمال پوشش
– کلاس ابعادی پیچ و مهره و واشر
– کلاس مقاومتی ( گریدی مکانیکی)

منابع : بازرسی پیچ و مهره – نشر آزاده

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها