info[a]pppars.com
۰۲۱-۵۵۴۲۴۲۲۰

درباره پیچ بیشتر بدانیم (2)

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

درباره پیچ و مهره بیشتر بدانیم

تعريف پيچ : درباره پیچ شکل ظاهری پیچ باید بگوییم که شکل استوانه ای دارد و شيارهای مارپيچ به دور آن پیچیده شده است. طراحی این شيارها در پيچ به گونه ای است که براي بريدن مواد نرم تر و سخت تر فرق دارد. شيارها اغلب به صورت مثلث، مربع، ذوزنقه و نيم دايره روی سطح جانبی بدنه ايجاد می شود. در هر صنعتی بنا به نوع نیاز خود از هر یک از انواع پیچ ها استفاده میکند. با تکنولوژی روز خرید پیچ و مهره را میتوان به صورت اینترنتی و خرید آنلاین نیز انجام داد.

چهار مشخصه برای شناخت بهتر درباره پیچ ها وجود دارد.

قطر پیچپیچ
طول پيچ
نوع كله پيچ
نوع دنده و گام پيچ فاصله قله دو شیار رزوه كنار هم
استاندارد مقاومتي موجود در پيچ ها
رده‌ي مقاومتي در پيچ ها بر اساس استاندارد DIN با اعداد ۸/۸، ۱۰/۹ و ۱۲/۹تعريف شده است .

پر استفاده ترین کاربرد پیچ در نگهداری اشیا و متصل کردن قطعات می باشد. از قسمت زیر سر پیچ تا نوک پیچ، پای پیچ نامیده می شود كه كل يا بخشي از آن رزوه شده است. فاصله ميان هر شيار با شيار ديگر گام پيچ نامیده می شود.

پيچ های قدرت كه گاهی محرك های خطي يا پيچ های انتقال نيز ناميده مي شوند، براي تبديل حركت دوراني مهره يا پيچ به حركت خطي نسبتا آهسته در امتداد محور پيچ به كار مي روند. هدف بسياری از آن ها اخذ مزيت مكانيكی بيشتر است. مانند جك ها و پرس ها و هدف برخي حصول به جا به جايي دقيق حركت محوري است.

.انواع جنس در پيچ

در ساخت پیچ از فلز، چوب و پلاستیک استفاده میشود. در این میان پر استفاده ترین مواد در تولید پیچ و مهره و واشر، فولاد است که در فولاد نیز از دو دسته کم کربن و کربن متوسط استفاده می شود. ولي استفاده كردن از فولادهاي با كربن بالا، فولاد زنگ نزن ،مس، برنج نيز بیشتر است.

نوع و مواد مورد استفاده در تولید پیچ و مهره مهمترین نکته ای است که باید به آن توجه شود. مواد مصرفی همانطور که در کیفیت پیچ تاثیر زیادی دارد در قیمت تمام شده برای مصرف کننده نیز تاثیر دارد. مفتول فولادی كه در توليد پيچ و پرچ و مهره ها استفاده ميشود بايد قابليت و فرم پذيری سرد را داشته باشد. اين نوع فولادها معمولا از فولاد ساختمانی و معمولی قیمت بالاتری دارد و دليل آن اين است كه در فولاد هاي با قابليت CHQ سعي شده تا وجود حباب های هوا به حداقل خود برسد و سطح و مقطع مفتول به صورت يكنواخت تر و همگن تر باشد تا در هنگام توليد سطح قطعات توليدی ترك نخورد.

انواع پيچ ها از نظر کاربرد :

پيچ ها در صنعت به دو صورت مورد استفاده قرار می گيرند.

1- پيچ های محكم كننده : اين پيچ ها به منظور وصل كردن دو چند قطعه مختلف به يكديگر به كار ميروند كه معمولا فرم دندانه ی آن مثلثی است.

2– پيچ انتقال حركت : اين پيچ ها شامل انواع پيچ ها و حلزون هايی است كه جهت انتقال حركت يا تبديل حركت دوراني به حركت مستقيم الخط و يا تغییر سرعت مورد استفاده قرار میگیرد. فرم مقطع پيچ های انتقال حركت اغلب ذوزنقه ای يا مربعی مي باشد. هدایت سوپرت ماشین و میز صفحه تراش و فرز از دیگر موارد استفاده این نوع پیچ است.

استاندارد سيستم پيچ

برای استاندارد کردن سیستم پیچ ها از دو روش استفاده شده است:

۱- سيستم DIN که همان فرم صنعتي آلمان است

۲- سيستم ISO که همان سازمان استاندارد بين المللي است.

استفاده از روش استاندارد DIN تا سال ۱۹۶۰ متداول بود و هم اكنون سيستم ISO در تولید اتصالات جايگزين آن شده است. یکی از بزرگترین عیب هایی که در سیستم DIN .وجود داشت و باعث کنار گذاشتن این روش شد این بود که سر دندانه ها تيز تولید می شد و پيچ ها را با سرعت زیادی خراب میکرد.

درباره پیچ

جهت گردش دندانه پيچ :

درباره پیچ دندانه در پیچ ها به دو دسته تقسیم میشوند اگر حرکت به طرف راست باشد پیچ راست گرد و اگر برعکس باشد به آن پیچ چپ گرد گفته می شود. برای تشخیص آن کافی است که به آن به صورت عمود نگاه كنيم. در صنعت موارد استفاده پيچ های راست گرد بيشتر از چپ گرد است. پيچ های چپ گرد در اتصال لوله هايي كه برای گازهای قابل اشتعال مورد استفاده قرار می گيرد.

اتصالات بيچ شده به صورت اينكه چگونه بار اعمالی را انتقال می دهند دسته بندی مي شوند. اگر بار به صورت موازي با محور پيچ ها وارد شود. اتصال با نام اتصال كششي شناخته مي شود. هنگامي كه بار وارده بر اتصال به صورت عمود بر محور پيچ ها باشد اتصال به نام اتصال برشي ناميده مي شود.

در دسته ای که اتصال برشی انجام می شود پيچ ها توانایی آن را دارند که به صورت بين برشی بارهای اعمالي را انتقال دهند. يا اينكه پيچ های سفت شده تا يك اتصال اصطكاكی را به وجود آورند.

یکی دیگر از حالت ها هم حالت مركب است که می تواند وجود داشته باشد . كه درآن بار به صورت حالت مركبي از دو حالت انتقال پيدا كند. از لغزش در اتصالات اصطكاكي توسط نيروي فشاري بين اجزا جلوگيري مي شود كه اين نيروي فشاري با كشش پيچ حاصل مي شود . اين نيروي اصطكاكي كه باعث نگهداري اتصال مي شود به چند عامل مهم بستگي دارد كه در اين ميان نيروي پيچ بار پيچ و مقاومت لغزشي سطوح اعضاي اتصال دو عامل مهم تر است .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
معنی پیچ (Screw) در زبان های مختلف - پیشگامان پیچ پارس
1 دی 1399 11:54 ق.ظ

[…] اطلاعات بیشتر راجع به پیچ ها میتوانید به مقاله ( درباره پیچ بیشتر بدانیم ) مراجعه […]

پیشگامان پیچ پارس
28 بهمن 1399 5:20 ب.ظ

[…] درباره پیچ بیشتر بدانیم […]

انواع پیچ - پیشگامان پیچ پارس
18 فروردین 1400 2:27 ب.ظ

[…] مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله درباره پیچ بیشتر بدانیم مراجعه […]