info[a]pppars.com
۰۲۱-۵۵۴۲۴۲۲۰

مهره (Nut) چیست

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

مهره (Nut) چیست؟

جسمی حلقه‌ای شکل، گرد یا چندضلعی است که داخل سوراخش رزوه شده است. مهره‌ ها (Nut) یراقی کمکی برای پیچ‌ها هستند تا به واسطه آنها پیچ‌ها سفت تر در مسیر پیچش خود بسته شوند. مهره (Nut) و پیچ اصطلاحاً با حالت مادگی و نری درون هم چفت می‌گردند. رزوه و شیار مهره‌ ها با رزوه و شیار پیچ‌ها باید دارای تناسب خاص برای چرخش صحیح پیچ درون مهره باشد. مهره‌ها معمولاً از جنس فولاد، آهن یا دیگر فلزات هستند. برای پیچ‌های پلاستیکی مهره ‌های پلاستیکی هم ساخته شده است.

مهره nut

مهره یکی از قطعاتی است که امروزه در اتصالات مختلف بکار می رود. وسیله ایست کوچک که بصورت گرد یا چندضلعی ساخته می شود و مرکز آن توخالی است. از مهره ها (Nut) عموما در جهت متصل کردن و چفت کردن پیچ ها استفاده میشود. مهره ها دو بخش درونی و بیرونی دارند. بخش بیرونی آنها معمولا ظاهر ساده ای دارد ولی بخش درونی دارای مارپیچ است که به آن رزوه گفته می شود و پیچ هنگام سفت شدن در آن چرخانده می شود.

رزوه مهره ها

اصولا رزوه مهره ها (Nut) متناسب با رزوه پیچ ها ساخته و تولید می شوند تا بتوان از آنها در کنار یکدیگر استفاده کرد و آنها را به یکدیگر پیچ کرد. امروزه در اتصالات از روش های مختلفی استفاده می شود. از جمله جوش، استفاده از میخ، چسب، پرچ و موارد دیگر اما استفاده از پیچ و مهره بنا به دلایل متعددی جزو بهترین تکنیک ها و روش های ایجاد اتصال میان سطوح و یا ورقه های مختلف است.

به همین جهت در صنایع مختلف امروزه از پیچ و مهره در کنار یکدیگر استفاده می شود. به خصوص جهت جلوگیری از لق شدن پیچ. (self loosening of bolts). به همین جهت کسانی که قصد خرید پیچ و مهره جهت استفاده در اتصالات را دارند باید به گرید و کلاس مهره (Nut) توجه کنند. کلاس مهره ها باید دقیقا مشابه کلاس و گرید پیچ های مورد استفاده باشند. در غیر اینصورت ممکن است هنگام اتصال پیچ و مهره ها (Nut) به خوبی بهم متصل نشوند و حتی پیچ بشکند.

امروزه از انواع مهره ها متناسب با نوع کاربرد آنها و پیچ های مرتبط جهت اتصال در جهات مختلفی استفاده می شوند. از جمله مهره های (Nut) متریک که مخصوص صنایع سنگین است. از مهره های متریک جهت اتصال با پیچ های شش گوش، استد بولت و آلن استفاده می شوند.

مهره Nut

استاندارد مهره (Nut)

مهره ها (Nut) بر اساس نوع رزوه دارای دو نوع دنده ریز و دنده درشت هستند. امروزه جهت خرید مهره می توانید آنها را بصورت کیلویی و یا برحسب تعداد خریداری کنید. لازم به ذکر است که مهره ها دارای استاندارد مخصوص هستند. دو استاندارد معروف جهان در این زمینه یکی استاندارد DIN (مخفف Deutsch institute für normung) کشور آلمان است و دیگری استاندارد آمریکایی ASTM (مخفف American Society for Testing and Materials) که البته بیشتر مهره های (Nut) موجود در کشورمان مطابق با  استانداردهای DIN ساخته و تولید شده اند.

برگرفته از ویکی پدیا.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها