info[a]pppars.com
۰۲۱-۵۵۴۲۴۲۲۰

واشر (Washer)

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

واشرها (Washers)

در اتصالات جهت توزیع بار پیچ و مهره بکار میرود. دارای شکل حلقه ای بوده و معمولا از فلز یا پلاستیک ساخته میشود. معمولا واشر (Washer بین سرپیچ و مهره ها قرار میگیرند.

در واقع واشر به کاهش اصطحکاک میان پیچ و مهره کمک بزرگی میکند. به همین جهت امروزه از واشرها (Washer) در بیشتر اتصالات استفاده گسترده ای میشود. البته امروزه کاربرد واشرها (Washer) در صنایع تنها به این مسئله محدود نمیشود، بلکه کاربردهای مهمتر دیگری نیز دارند.

انواع کاربردهای واشر (Washer) چیست؟

• افزایش استحکام اتصال پیچ و مهره
• جهت افزایش ایمنی و محافظت از سطوحی که به یکدیگر پیچ شده اند
• به مظنور افزایش سطح پیچ شده (در مواردی که سطوح پیچ شده بسیار نازک هستند)
• جلوگیری از شل شدن یا حرکت مارپیچی پیچ و مهره بر روی یکدیگر
• سفت کردن اتصال پیچ و مهره ها برروی یکدیگر

لازم به ذکر است که واشرها (Washer) انواع گوناگونی دارند همچنین دارای سایزهای مختلفی نیز هستند. مهمترین و پر کاربردترین نوع واشرها (Washer) میتوان به واشرهای (Washer) حلقه ای، لرزه گیر، بشقابی، تنظیم، چاکنت، موجی، ستاره ای و … اشاره کرد. البته از لحاظ نوع کاربرد میتوان در یک دسته بندی کلی واشرها (Washer) را به دو دسته تقسیم کرد:

واشر فنری (واشر قفلی) واشرها (Washer)

واشر تخت (Washer)

ضمنا واشرهای قفلی که دارای کاربردهای گسترده ای در صنعت هستند، دارای دندانه هایی داخلی یا بیرونی خارج از حلقه بدنه خود هستند که خار نامیده میشنود. مهمترین موادی که جهت ساخت و تولید واشرها استفاده میشود میتوان به آلومینیوم، آهن، برنج، برنز، مس، فولاد و استیل اشاره کرد. هر کدام به منظور ساخت انواع خاصی از واشرها مورد استفاده قرار میگیرند.

در ضمن استاندارد اصلی واشرها در ایران، استاندارد DIN آلمان است. واشرها علاوه بر جنس مواد بکار رفته در ساخت آنها، بر حسب شرایط دیگری نیز مانند قطر داخلی، قطر خارجی، ارتفاع دندانه ها، ضخامت دیواره بدنه شناسایی و خرید و فروش میشوند.

واشرها

واشر (Washer) در حقیقت، واسطه بین مهره و بدنه بوده و حلقه‌ای از جنس فلز یا لاستیک میباشد. واشرها (Washer) معمولا جهت توزیع بار پیچ و مهره‌ها استفاده میشوند.

استفاده از واشر (Washer) دلایل گوناگونی دارد، برای نمونه:

  1. زیر مهره قرار میگیرد تا چرخش مهره به قطعه اصلی آسیب نرساند.
  2. واشر از باز شدن مهره یا پیچ براثر لرزش جلوگیری میکند.
  3.  فشار حاصل از بستن مهره بر قطعه کار را بهتر انتقال میدهد.

قسمتی از استفاده واشرها (Washer) را میتوانید در مقاله (سخت افزارهای ساختمان هواپيما) مطالعه فرمایید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها